Senatorul Ninel Peia, Chestor al Senatului a prezentat o declarație dedicată adoptării Constituției de la 1866”
Senatorul de Prahova a scris:
„Acum 159 ani, România își alegea modelele de top în dezvoltarea ei ca stat.
Constituția din 1866 avea model belgian! România a înțeles că trebuia să ia modele eficiente, rapide de progres.
La 29 iunie/11 iulie și la 30 iunie/12 iulie 1866, România trăia momente istorice.
Adunarea Constituantă adopta Constituția de la 1866 iar Principele Carol o promulga.
Belgia, țara de inspirație pentru Constituția noastră trecuse de la statutul de dependență la cel de stat independent, de monarhie constituțională care ajunsese o putere cu pretenții de prim rang pe scena politicii mondiale!

România nu dorea să aibă posesiuni coloniale, căuta să se emancipeze! „Ne apăram sărăcia, nevoile și Neamul” cum scria Mihai Eminescu în Scrisoarea III!
În numai 11-12 ani, România devenea independentă iar în 40 de ani de la independență a devenit România Mare. Constituția de la 1866, cu modificările din 1879 și 1881 stat la baza Constituției din 1923!
Atunci, de ce puteam să adoptăm modele de progres? Abia aveam 2 universități la Iași și București, abia aveam câte două -trei licee în mari orașe care nu depășeau 100 000 locuitori!
Atunci, aveam patrioți în funcții publice, atunci aveam o elită ridicată din mijlocul Neamului Românesc care prelua din afară doar modele viabile pentru poporul din mijlocul căruia se ridica acea elită! ”



















Discussion about this post