Întemeiat în decembrie 1864, prin Statutul Dezvoltător al Conveției de la Paris, Senatul României a fost un corp ponderator, dedicat limitării abuzurilor Adunării Deputaților. Senatul a apărat democrația și statul de drept.
Comuniștii au desființat Senatul ca „organ reacționar” pe 17 iunie 1946.
Senatul României a fost reînființat în 20 mai 1990, când au avut loc primele alegeri democratice de după 1989,















Discussion about this post