Personal, n-am putut niciodată să fiu așa – greu de cucerit, dezinteresată, chiar și când era vorba doar de o prefăcătorie. Și mereu m-am întrebat dacă greșesc oare cu ceva, dacă femeile inabordabile chiar au mai mult succes în dragoste.
Majoritatea avem tendința să spunem că da, jocul ăsta de-a „nu vreau, nu mă interesează” atrage mai multă atenție decât interesul vădit și dorința de a fi într-o relație. Dar oare chiar e așa?
M-am pus pe căutat și, după articole interminabile și forumuri contradictorii, am ajuns la concluzia că toată treaba asta cu inabordabila e doar o iluzie. Adevărul e că da, femeia care nu prea e interesată, n-are timp, e „prea bună” pentru tine, e într-adevăr considerată atractivă, dar doar de oamenii care erau dinainte interesați.
De exemplu, lui Ion îi place de Maria, da? Doar că Maria se joacă, nu-i dă nicio atenție lui Ion, se arată interesată, doar ca mai apoi să-și piardă interesul și pare a fi din ce în ce mai greu de contactat. În cazul ăsta, da, Ion va fi și mai atras de Maria prin prisma acestui joc.
Dar dacă schimbăm puțin exemplul, le facem cunoștință lui Ion și Mariei la o petrecere. Nu s-au mai văzut niciodată și nici nu prea au lucruri în comun, iar Maria mizează pe aceeași strategie – nu e interesată, sau cel puțin, așa vrea să pară. Ei bine, în cazul ăsta, riscă să-i piardă atenția lui Ion care, văzând că nu prea merge, se va decide că e prea multă bătaie de cap s-o cucerească pe Maria, și va abandona.
Și revenind la exemplul inițial, deși „inabordabila” e o strategie care funcționează uneori, asta nu înseamnă că nu e bine să-i arătați omului că sunteți interesate. Nu există nimic mai plăcut pentru un om decât să vadă că altcineva chiar vrea să-l cunoască și să afle ce are de spus.
Adevărul e că lipsa de interes e un joc periculos, prin care riscați să pierdeți atenția unui potențial partener.
Discussion about this post