Absolut oriunde te duci în lume și spui că ești român, primul (și adesea unicul) lucru pe care-l știu străinii despre draga noastră țară e numele Gheorghe Hagi. Ce-i drept, îl știu de la televizor, prin meciurile văzute, iar eu mă bucur, pentru că Hagi e un adevărat exemplu, când vine vorba de mândria de a fi român. Un om care caută a excela, atât pentru sine cât și pentru țara pe care o reprezintă, Gheorghe Hagi ne poate da tuturor, nu doar tinerilor sportivi, câteva lecții despre ce înseamnă să te fi născut aici.
„România trebuie să scoată în evidență pe cei care au ajuns numărul 1, pentru a se putea schimba, a se resuscita. Suntem încărcați cu energii negative, se vorbește mult, multe can-can-uri, nimic concret și binele este dat la o parte,” spunea Gică Hagi într-un interviu acordat wall-street.ro în 2018, punând punctul pe i într-o problemă oarecum delicată, reprezentarea României în ochii Occidentului.
Legendarul antrenor recunoaște că da, sunt multe probleme în țară și că oamenii merituoși nu au parte de recunoașterea ce li se cuvine, fiind dați la o parte de cei care au pile sau dau mită pentru a excela. Întrebat dacă Guvernul investește în sport așa cum ar trebui, Hagi critica dur clasa politică:
„Toate angajările se fac pe grade de rudenie, pe prietenii, iar sportul nu face excepție. Nu se poate așa ceva… Când de la punctul A la punctul Z NU faci bine și nu este un parcurs sănătos, nu ai cum să creezi sportivi care să lupte cu adevărat și eficient pentru tine, pentru țară. Aici este cea mai mare problemă – cine ne conduce nu are, de fapt, noțiunea de mândrie națională și a CONSTRUI oameni care să ducă acest brand de țară. Noi ceilalți suntem niște gâze. Oamenii de acolo, de sus, asa ne privesc – ca pe niște gaze. În rest își fac ei jocurile lor, își împart România cum doresc, au dat-o…iar noi…noi nu mai contăm – cel puțin pe sport suntem DEZASTRU. Rar se face câte ceva, și când se face..vine cineva și strigă faptul că sunt prea mulți bani și așa mai departe. Statul finanțează politic doar pe-ai lor.”
Însă Hagi nu lasă situația din România să-l demoralizeze sau să-l oprească din drum, deoarece atunci, ar fi el însuși o parte din problemă. Doar țintind sus și excelând putem salva această frumoasă țară – asta ne-a învățat, pe parcursul impresionantei sale cariere, Gică Hagi, și ar fi bine dacă mai mulți tineri ar urma exemplul său.
Discussion about this post