Am putea scăpa de guvernul Orban în mai puțin de două săptămâni, dacă social-democrații se țin de treabă. Senatorul PSD Șerban Nicolae a declarat sâmbătă că moțiunea de cenzură împotriva guvernului Orban pe care a redactat-o ar trebui depusă înainte de congresul PSD programat pentru 22 august. Într-o declarație pentru Antena 3, Șerban Nicolae și-a invitat colegii de partid să vină cu observații pe marginea documentului cât mai rapid astfel încât procedura de demitere a actualului executiv să poată fi dusă la capăt înainte de congresul la care se va decide noua conducere a acestei formațiuni.
„Eu nu știu să existe vreun curent majoritar în partid pentru amânarea depunerii moțiunii de cenzură. Dimpotrivă, mai toată lumea din conducere a spus că moțiunea ar trebui depusă cât mai curând posibil. Eu am avansat un proiect de text de moțiune, încerc să-mi conving colegii să participe cu observații critice la acest proiect pentru că nu dețin eu adevărul în buzunarul de la piept. În mod cert, moțiunea de cenzură este necesară, este un gest pe care Parlamentul trebuie să-l facă față de un guvern care a eșuat pe toate planurile”, a spus Șerban Nicolae.
„Nu se impune acum Congres PSD, nu contestă nimeni legitimitatea actualei echipe interimare. PSD trebuie sa aibă doua priorități, demiterea Guvernului și alegerile locale. Dna Dăncilă a facut anul trecut două Congrese și nu i-au folosit la nimic”, a mai declarat senatorul PSD.
Totul va depinde de cartea pe care o joacă Marcel Ciolacu, acuzat în mai multe rânduri de blat cu PNL. Teoretic, Ciolacu are tot interesul să se prezinte la Congres drept cel care l-a dat jos pe incompetentul Ludovic Orban ceea ce i-ar asigura practic investirea ca președinte al PSD.
Pe de altă parte, dacă există înțelegerea de taină despre care se vorbește, Marcel Ciolacu poate găsi ușor motive să amâne depunerea moțiunii. Și să iasă președinte al PSD nu pe merit, ci grație sprijinului unor personaje din umbră, astfel încât actuala putere să-și asigure astfel o opoziție obedientă!
Discussion about this post