Senatorul Ninel Peia, Chestor al Senatului, membru al Comisiilor de Energie și Transporturi a trecut în revistă personalitatile zilei de 30 octombrie:
„La 30 octombrie 1858, s-a născut celebrul scriitor și diplomat Duiliu Zamfirescu, autorul celebrei serii a Comăneștenilor (Viața la Țară, Tănase Scatiu, Războiul), care ne-a arătat problemele satului românesc. Ne-a părăsit la 3 iunie 1922.
La 30 octombrie 1944, s-a născut marele compozitor Marcel Dragomir, la Câmpina. Ne-a părăsit la 9 martie 2025, la București.
La 30 octombrie 1992, decedau la Coșereni-Ialomița, marii artisti români Ion și Doina Aldea Teodorovici. Au fost cei care au dus cântecul românesc din Basarabia în România și din România în Basarabia.”




















Discussion about this post