Guvernul Veștea nu a trecut la vot, conform numărătorilor partidelor.
Avea nevoie să fie prezenți minim 233 parlamentari, au votat doar 207.
Premierul desemnat a declarat:
„Am răspuns cu bună credință, ca orice român, acestei provocări. Intenția mea este de a debloca țara, de a răspunde tuturor necesităților cu care ne confruntăm în fiecare zi. Și știm cu toții că au rămas 70 de zile la data la care trebuie să închidem Programul Național de Redresare și Reziliență. Avem, de asemenea, de făcut toate demersurile necesare pentru accederea în OCDE.
Trebuie să operaționalizăm programul SAFE, fiindcă vedem ce se întâmplă din punct de vedere al siguranței naționale și avem de făcut foarte multe lucruri. Vin din administrația publică, deși am fost președinte de organizație, n-am avut șansa decât de a candida uninominal, de a obține voturile la firul ierbii. Stau și văd că sunt persoane care au diverse frustrări, care au fost învinse la Brașov, dar mergem mai departe. Important este să ne raportăm la România și la momentele prin care trecem. Vă mulțumesc foarte mult și vă urez să vă dea Dumnezeu gândul cel bun!”



















Discussion about this post