V-aș putea spune despre muzică, dar n-o voi face. V-aș putea spune ce versuri frumoase scrie Denis Roabeș, omul din spatele trupei The Motans, dar nici asta n-o să fac.
Pentru că aici nu e vorba despre gusturi muzicale, despre dacă ești fan Motans sau nu. Seria Artist Spotlight își propune să scoată în evidență artiștii care încearcă să facă lucruri frumoase pentru țara asta. Fie că ne duc numele mai departe și arată întregii lumi ce talent poate ieși din România, fie că muncesc din greu să transmită mesaje importante către oamenii care chiar au nevoie de ele, sau că încearcă să-i ajute cum pot pe cei din jur, asta e despre ei.
În urmă cu câteva zile, trupa The Motans a anunțat, pe pagina de Facebook, lansarea unui nou proiect, Bursa The Motans.
Proiectul în sine, organizat de Global Records SRL, se adresează tinerilor cu vârsta sub 30 de ani și oferă cinci burse generoase studenților de cetățenie română sau având cetățenie în Republica Moldova.
Înscrierile se pot face în perioada 2 August – 2 Septembrie 2019, cu precizarea că toți candidații trebuie să fie înscriși la o instituție de învățământ superior în România sau Republica Moldova (anul de studiu nu e o problemă).
Bursa The Motans este despre pasiune. Indiferent că toată viața ți-ai dorit să ajungi medic, sculptor sau scriitor, bursa asta e pentru tine. Mai multe detalii despre Bursă, găsiți pe site-ul oficial, nu mai insist.
M-am emoționat când am văzut anunțul. E unul din lucrurile alea frumoase care te fac mândru că ești român, știi? E momentul în care vezi că da, și în țara noastră, se pot întâmpla lucruri de genul. Încă există oameni buni, care luptă pentru viitor. Avem și noi oameni care se gândesc și la alții și pentru care un astfel de proiect chiar înseamnă ceva.
Aici nu e vorba de reclamă, în niciun caz. E despre faptul că știu cât de greu e să ai douăzeci de ani, să n-ai pic de experiență într-un domeniu și să simți pentru prima dată nevoia banilor. Să te uiți în jur și să vezi că nu ajungi nicăieri cu pictatul sau cu cântatul la chitară, că pasiunea ta nu dă roade și să te-ntrebi dacă n-ar fi mai bine să renunți și să cauți un job lucrativ, care să plătească chiria…
E despre toți studenții pe care-i știu care s-au lăsat împinși în domenii care nu-i interesează nici cât negrul sub unghie, care n-au nici cea mai mică legătură cu pasiunea.
E tragic că în secolul ăsta „avansat”, nu punem deloc accent pe pasiune. Și uite că mai sunt oameni care totuși pun.
Succes tuturor candidaților și felicitări The Motans și Global Records pentru inițiativa lăudabilă!
Discussion about this post