Ni s-a întâmplat tuturor să ne îndrăgostim de cineva, dar să nu știm ce simt ei pentru noi – e prietenie, e oare mai mult? Ni s-a întâmplat apoi să ajungem în relații în care această confuzie doar se accentuează, și ajungi să-ți petreci ore întregi încercând să descifrezi purtarea celuilalt.
Ce vrea de la tine? Sunteți într-adevăr amândoi în același punct sau riști să fii dezamăgit/dezamăgită mai târziu? E bine să lămurești astfel de chestii cât mai curând și să te orientezi corespunzător. Așa că dacă și tu ai problema asta și nu reușești să înțelegi comportamentul partenerului, citește în continuare.
1. Sunt egoiști
Într-o relație sănătoasă, ambii parteneri se simt auziți și înțeleși, petrec timp împreună, fac compromisuri și rezolvă probleme. Dacă simți mereu că doar tu susții relația asta, că celălalt nu te ascultă și pare să se plictisească repede când vorbiți despre tine, s-ar putea ca el/ea să nu fie cu adevărat interesat de relația voastră.
În teorie, dacă ar fi îndrăgostit de tine, ar vrea să afle cât mai multe despre viața, gândurile și sentimentele tale, nu?
2. Par să se atașeze mult prea repede
Sunteți împreună doar de o săptămână, iar ea deja ți-a spus cât de mult te iubește? Sună minunat, dar cât apuci să afli despre un om într-un timp atât de scurt? Și ce anume îi place așa de mult la tine?
Oamenii se atașează rapid din mai multe motive – frica de singurătate, teama ca tu să descoperi că ei de fapt nu țin la tine, sau făcând astfel de declarații, încearcă să forțeze un răspuns (și o emoție) similar din partea ta.
3. Nu știu ce vor
Evită mereu discuția aceea despre unde merge relația voastră și îți lasă impresia că nici ei nu știu exact ce caută. Sigur, poate au intenții bune, doar oamenii care nu știu ce vor riscă să-ți irosească timpul și sentimentele. Nu e treaba ta să le arăți ce vor.
Iar când ei nu se pot hotărî, ar cam fi timpul să te gândești și tu cât mai merită să investești în relație.
4. Sunt drăguți cu tine…dar doar uneori
De multe ori, e greu să-ți dai seama dacă un om e cu adevărat drăguț cu tine sau e doar prefăcătorie. Iar cu individul ăsta, nu știi niciodată exact ce se întâmplă. I se schimbă atitudinea față de tine destul de repede și pare să se poarte frumos doar când îi convine lui.
Vorbește frumos și te caută doar când vrea ceva, dar dacă îl refuzi, dispare repede. Nu îți prea răspund la telefon/mesaje și par să se ivească doar când le convine lor. Sună cunoscut? Atunci e foarte probabil ca persoana respectivă să nu aibă intenții serioase.
5. Ei sunt victima
Dacă încerci să-i atragi atenția că nu e ok ce face și el începe imediat să te acuze pe tine de purtări greșite, e un semn că vrea doar să te manipuleze.
Dar oamenii nu te amăgesc întotdeauna din răutate. De multe ori, amăgim chiar noi, pentru că nu prea știm ce vrem sau nu ne place să fim singuri. Ai grijă atât la purtarea celor din jur cât și la propriile acțiuni.
Discussion about this post