Festivalul ținut în comuna Bonțida, din județul Cluj, aduce an de an bucurie și experiențe unice pentru mii de iubitori ai muzicii, atât români cât și veniți de peste granițe. Anul acesta, publicul a fost încântat de artiști de mare renume, precum trupele americane Limp Bizkit, Thirty Seconds to Marș și Florence and the Machine, precum și multe trupe mari de la noi, cum ar fi Alternosfera, The Mono Jacks și Șuie Paparude.
Iar după ediția de excepție din acest an, bineînțeles că fanii festivalului au așteptat nerăbdători să afle cu ce nume se laudă EC în 2020, iar acum, li s-au dat mari motive de bucurie. Organizatorii EC au anunțat primele nume la cea de-a opta ediție a festivalului, anume trupa americană Twenty One Pilots, The Neighbourhood, Fisher, Foals și mulți alții.
„Primele nume confirmate pentru Electric Castle 2020 împlinesc un vis mai vechi al fanilor festivalului și anume prezența în România a trupei americane Twenty One Pilots. Lansați în 2009, Twenty One Pilots sunt autorii celui mai bun album rock al ultimei decade, Blurryface, care conform clasamentului întocmit de Billboard, a înregistrat vânzări globale de 6,5 milioane albume și 4 discuri de platină. În topul Billboard al celor mai bune piese rock lansate în ultimii 10 ani, trupa are nu mai puțin de 3 single-uri – Heathens, Ride, Stressed Out. Iar lucrurile arată la fel de promițător și pentru cel mai recent album, Trench (2018), care are deja trei piese ajunse numărul unu. Cu puțin noroc, la Electric Castle vom avea parte de noi hituri semnate de Tyler Joseph și Josh Dun,” au declarat organizatorii festivalului.
Desigur, astea sunt doar primele nume anunțate și ne putem aștepta la multe alte surprize și ca întotdeauna, la o distracție nemaipomenită. În 2020, festivalul se desfășoară în perioada 15-19 iulie, iar abonamentele pentru cea de-a opta ediție sunt disponibile pe site-ul Electric Castle, începând de la 499 RON pentru acces general. Deși având în vedere că anul trecut, au fost mai multe oferte și felurite reduceri în perioada sărbătorilor, merită văzut dacă nu cumva și anul acesta vor exista oferte similare.
Discussion about this post