Luni, 16, decembrie, fostul primar al Primăriei Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, a fost condamnat la 8 ani și șase luni de închisoare în cadrul dosarului „Colectiv”, iar cei trei patroni ai clubului au primit câte 11 ani și opt luni de închisoare cu executare.
Inițial, pronunțarea fusese stabilită pentru lunea trecută, 9 decembrie, însă judecătorii au amânat-o.
În dosar, mai erau anchetați și doi angajați ISU, Antonina Radu și Petrică George Matei, care fuseseră acuzați că și-au neglijat datoriile, ignorând, în cadrul verificărilor, neregulile din clubul Colectiv. Deși pedeapsa pentru faptele de care aceștia sunt acuzați (abuz în serviciu, uzurpare de calități oficiale și exercitarea necorespunzătoare a sarcinilor de serviciu) poate ajunge până la 14 ani de închisoare, iar procurorii au și cerut pedeapsă maximă, aceștia nu au primit decât 9 ani și două luni.
Tot în cadrul dosarului, Daniela Niță, patroana firmei de artificii Golden Ideas Fireworks Artists , a fost condamnată la 12 ani şi 8 luni de închisoare cu executare, iar pirotehniștii Viorel Zaharia și Marian Moise la 9 ani și 8 luni, respectiv 10 ani de închisoare.
Aurelia Iofciu, şef al Serviciului autorizări comerciale din Sectorul 4, a primit 7 ani de închisoare. Luminiţa Ganea, consilier superior în cadrul Serviciului autorizări comerciale din Sectorul 4, a primit 7 ani de închisoare.
Iar Sandra Motoc, referent superior din cadrul Serviciului autorizări comerciale din sectorul 4, a primit 3 ani de închisoare sub supraveghere și obligația de a presta muncă în folosul comunității.
Pentru toți cei implicați în dosarul „Colectiv”, procurorii au cerut pedepse maxime.
Discussion about this post