Scriam zilele trecute despre „colegul” activist al Gretei Thunberg, Les Knight, care e de părere că lumea asta poate fi salvată doar prin extincția rasei umane și că e de datoria noastră față de planetă să renunțăm la a ne mai reproduce, prin orice cale necesară (Knight și-a făcut și o vasectomie în acest sens, deci nimic nu e prea mult, din punctul său de vedere).
Ei bine, se pare că această minte iluminată a luat în vizor chiar România. Într-un interviu recent acordat celor de la Libertatea, activistul ne-a lăudat țara, declarând satisfăcut:
„Am observat că în România rata mortalității este mai mare decât cea a natalității, deci voi mergeți în direcția corectă. Dar nu s-a dovedit a fi încă un beneficiu, din cauza ratei șomajului în rândul tinerilor. [..]
Cred că atunci când șomajul este de 20% pentru tineri e clar că a crea mai mulți tineri nu va rezolva problema. Tinerii existenți nu au locuri de muncă. Și presupun că în România modul în care bătrânii sunt îngrijiți este prin taxarea tinerilor, nu? Dacă nu muncesc, nu plătesc taxele pentru a-i susține pe bătrâni”
Bineînțeles, pentru că de-aia și naștem copii, nu? Ca să aibă cine să muncească să ne întrețină la bătrânețe. Un om care se pretinde iubitor al planetei, însă dă dovadă de un egoism rar întâlnit, Knight nu speră să apuce chiar el ziua în care Pământul va rămâne fără oameni, fiind deja la vârsta de 71 de ani, dar speră cu îndârjire că ea va veni cât mai curând.
„Fiecare persoană care nu este creată astăzi va folosi planetei, dar este și în interesul său personal, pentru că nu va fi nevoită să treacă prin ceea ce noi facem planetei.”
De-asemenea, activistul american e de părere că oricum dorința de a ne reproduce nu e o chestie științifică, nu ține de biologie, de dorința subconștientă de continuare a speciei, nu. Pur și simplu, spune el, e vorba de o constrângere culturală.
„Pare că dorința de procreare este biologică, dar e de fapt culturală. Toate societățile au evoluat spre a fi nataliste, adică văd nașterea ca pe ceva bun, indiferent de caz, chiar dacă suntem în război sau e foamete. Tot e bine să faci copii, toată lumea zice felicitări. Când cineva anunță că e însărcinată, ce fericire, cu toate că abia pot să aibă grijă de ei înșiși în unele cazuri. E o îndoctrinare culturală că oamenii trebuie să se reproducă și că e bine. Aceste lucruri pot fi depășite. Am depășit multe alte norme culturale de-a lungul existenței noastre. Cum ar fi sclavia” a spus Knight.
În același timp, poți înțelege de ce spune astfel de chestii – în viziunea lui, după cum am văzut deja, copiii sunt făcuți oricum ca să „slugărească” după noi la bătrânețe, deci tot un fel de sclavie, nu?
Deși mă crucesc când dau de astfel de indivizi, nu pot să nu remarc că e totuși un lucru bun că aleg să nu se reproducă. În câteva generații, nu vom fi „pe cale de dispariție”, dar poate vom fi scăpat măcar de astfel de „băieți deștepți” cum e Knight.
Discussion about this post