În România consumul de droguri e o problemă serioasă. Puțini știu însă că unii traficanți pot chiar să îți vândă droguri „home-made”, foarte periculoase și imprevizibile. Tinerii sunt de obicei ținta tuturor traficanților care promit, în schimbul sumelor exorbitante, câteva ore de „reverie” tuturor cumpărătorilor.
”Mirajul drogurilor” a fost tema dezbaterii ce a avut loc Bibilioteca Județeană ”Petre Dulfu” din Baia Mare. Evenimentul în care sunt implicate două școli din municipiu: Liceul Teoretic ”Emil Racoviță” și Seminarul Teologic ”Sf. Iosif Mărturisitorul” a avut loc cu ceva timp în urmă și face parte din agenda unui proiect mai amplu pe aceeași temă.
”Drogurile sunt o provocare la adresa tinerilor. Traficanții prezintă în mod atractiv aceste substanțe și minimiează efectele negative ale consumului acestor substanțe, pe motiv că unii nu sunt suficient informați. De aceea tinerii sunt supuși unui risc foarte mare”, spune psiholog Adela Bontoș. ”Nu mai este timp să le prezentăm tinerilor riscurile, ci să le oferim alternative sănătoase, ingenioase, altceva. Specialiștii ne învață să nu mai facem educație bazată pe teamă și coerciție, ci pe ideea de fericire, de experiențe de viață reușite. Problema drogurilor nu este una individuală, ci una a comunității”, a menționat Ameliei Bănică, psiholog și inspector școlar.
Preot dr. Ioachim Tomoioagă a transmis următorul mesaj: ”Viitorul stă în mâinile voastre, în puterea voastră de a face ceva. Dacă puterea voastră este viciată, efectul puterii voastre este un non sens. Trăiți-vă viața, dar responsabil și nu uitați: ”Toate-mi sunt îngăduite, dar nu toate-mi folosesc””.
Cecilia Grozavu, reprezentantul Inspectoratului de Poliție al Județului Maramureș, le-a spus tinerilor să nu uite că cineva face bani, și nu puțini, pe spatele tinerilor consumatori de droguri. Și în plus, cele mai multe droguri sunt sintetice. Ea a povestit că un traficant din Baia Mare prepara astfel de substanțe din pastă de dinți, măghiran și otravă de șobolani, pastă ce era uscată, fărîmițată și apoi pusă în pliculețe, pe care apoi le vindea cu 20 de lei bucata.
Discussion about this post