Peste 50% dintre români nu au auzit de liberalizarea pieței de gaze naturale de la 1 iulie, în timp ce aproximativ 60% nu știu că piața de energie electrică va fi liberalizată începând cu 1 ianuarie 2021. Odată cu liberalizarea pieței de gaze naturale de la 1 iulie, orice consumator casnic are dreptul să îşi schimbe furnizorul prin alegerea unei oferte din piața liberă.
Pentru a ușura acestă schimbare, un distribuitor important al României, cu o reţea de gaze naturale de peste 23.000 km în 20 de judeţe, a lansat la 1 iulie o aplicație dedicată schimbării furnizorului de energie electrică și gaze naturale care permite schimbul de date și informații între părțile implicate. La platformă au acces gratuit și nediscriminatoriu toți furnizorii de gaze naturale și/sau energie electrică licențiați.
De asemenea, platforma constituie un pas important în direcția automatizării procesării contractelor de distribuție asociate solicitărilor de schimbare a furnizorului. Prin facilitățile oferite de noua aplicație sunt eliminate disfuncționalitățile inerente transmiterii de date și informații pe canalele tradiționale, și implicit, întârzierile sau erorile în procesul de schimbare a furnizorului.
“Criza sanitară prin care trecem a demonstrat încă o dată, dacă mai era nevoie, importanța digitalizării. Digitalizarea rețelelor de distribuție, a proceselor interne, dar mai ales a celor externe, care implică interacțiunea cu clienții, partenerii de afaceri și instituționali, sunt prioritare în viziunea noastră. Nouă platformă răspunde cerințelor pieții de energie și va aduce un beneficiu real utilizatorilor sistemului de distribuție, fie că sunt consumatori sau furnizori”, a declarat Directorul General al companiei.
Se pare că toate informațiile tranzitate pe platformă sunt stocate în siguranță și sunt utilizate în conformitate cu legislația referitoare la prelucrarea datelor cu caracter personal. Pe lângă platforma dedicată schimbării furnizorului, deja este funcțională platforma pentru racordarea noilor
consumatori la sistemul de distribuție, iar în continuare se analizează și digitalizarea/automatizarea altor procese pentru creșterea calității oferite utilizatorilor sistemului de distribuție.
Discussion about this post