O statuie de războinic dac din marmură albă a fost descoperită în urmă cu câteva zile, pe via Alessandrina, de arheologii de la Direcţia de Patrimoniu a Capitoliului. Statuia este din perioada împăratului Traian. Este posibil ca reprezentarea luptătorului dac să fie una dintre cele 60-70 de astfel de statui care ornau Forul construit de Traian după victoria sa asupra dacilor.
Istoria acestor 70 de statui este întunecată. Ele au fost date jos în jurul anului 850, fiind folosite ca materiale de construcţie pentru zidurile medievale. Cea găsită acum este încă fragmentară – un tors uriaş, de 1,5 metri – dar arheologii speră să găsească şi capul.
De reținut: statuile, ca şi Forul lui Traian, au fost concepute de celebrul arhitect Apollodor din Damasc, iar costurile construcţiei au fost acoperite de prada de război luată de romani după victoria asupra lui Decebal. Din splendida clădire, care înconjura practic Columna lui Traian, azi nu a mai rămas nimic!
Arta statuară a daco-geţilor este de o excepţională importanţă istorică şi iconografică. Au fost inventariate şi analizate mai mult de o sută de sculpturi romane, care îi reprezintă pe vechii locuitori ai Daciei în atitudini dârze, de mare demnitate. Aceste opere sculpturale au fost realizate în perioada de apogeu al artei romane în timpul domniei împăratului Traian (98-117 d.Hr) pentru forul său, la Roma, proiectat şi construit în 6 ani de vestitul arhitect Apolodor din Damasc, inaugurat în anul 112 d.Hr.
Descoperirile arheologice efectuate în Forul lui Traian, precum şi reconstituirile realizate de specialişti italieni şi americani au arătat că pentru acest vast complex arhitectural au fost realizate două serii de statui de Daco-Geţi, diferite ca dimensiuni, care aveau un loc bine stabilit în perimetrul acestui For, la
înălţime, ca false cariatide, situate la nivelul aticelor porticurilor curţii interioare, deasupra fiecărei coloane de susţinere a galeriilor acestor porticuri, precum şi la nivelul faţadei exterioare (partea sudică) a Basilicii Ulpia. Statuile aveau dimensiunile de 2,68 m (pentru cele de la nivelul porticurilor) şi 3,084 m (cele de pe faţada părţii de sud a clădirii Basilica Ulpia).
Discussion about this post