Persoanele care suferă de demență au nevoie permanentă de ajutor și de verificare. Ele nu se pot bucura de viață fără sprijinul celorlalți. Numărul oamenilor care suferă de demență este în creștere și se estimează că la nivel mondial există deja peste 50 de milioane de astfel de persoane cu nevoi speciale.
Cei mai afectați de diferitele stadii de demență sunt bătrânii, pentru că organismele lor nu mai pot face față atât de bine la boli. Alzheimer este cea mai cunoscută boală care afectează persoanele în vârstă. Pe lângă alte probleme pe care ei le au, din cauza bolii uită și să se hidrateze, ceea ce le agravează starea, deoarece apare somnolența și lipsa energiei.
Jeleurile cu apă sunt ca niște bomboane speciale, cu arome, culori și gusturi foarte plăcute. Sunt concepute special să poată înlocui lipsa apei din organism, având capacitatea de a hidrata corespunzător pe oricine le consumă. Conținutul este de fapt, format din multă apă, electroliți și agenți de îngroșare, adică gelifianți. Aceste surprize gustoase cu efecte benefice au fost testate pe oameni bătrâni cu Alzheimer și s-a dovedit că au o valoare deosebită, pentru că ajută cu adevărat la hidratare. Astfel, s-a putut face o combinație de succes între dulciuri și sănătate, aducând și veselia culorilor și drăgălășenia bomboanelor.
Toată această minunată descoperire i se datorează unui tânăr deosebit și implicat, Lewis Hornby, care și-a dorit să își ajute bunica. El a studiat foarte mult ce înseamnă să fii o persoană afectată de demență, a povestit cu medici specialiști, a văzut suferința chiar în viața bunicii sale și și-a dorit foarte mult să găsească ceva care să ajute cu adevărat. Așa s-a născut ideea apei sub formă de jeleuri, așa s-a dovedit că tinerii sunt cu adevărat speranța noastră pentru o viață mai bună.
Discussion about this post