Trăim foarte mult într-un univers online – multe dintre discuțiile și certurile noastre se întâmplă cu niște străini. În ziua de azi, avem acces la mult mai mulți oameni decât acum o sută de ani, și prin urmare, avem și mult mai multe motive de a fi supărați. Sau așa ne închipuim noi. O discuție în contradictoriu cu un necunoscut online poate duce la depresie, nervi și o stare de agitație care ne urmărește toată ziua. Ne lăsăm afectați prea mult de mediul online și îi permitem unui conflict virtual să ne umbrească viața, când tot ce trebuie să facem e să părăsim acel mediu.
Sună complicat și în viața reală, de multe ori, și este. Dacă ne certăm cu cineva la serviciu sau din bloc, nu e ca și cum putem pleca mâine și asta creează o situație tensionată pentru toți cei implicați. Și noi avem tendința de a aplica aceeași mentalitate și în viața virtuală. Ne-am certat cu un individ online sau am întâlnit o persoană neplăcută pe un forum pe care-l frecventăm. Ne consumăm timp și energie enervându-ne pe persoana respectivă, când de fapt, ar fi foarte ușor să ne sustragem din situația neplăcută.
Adevărul e, de multe ori în viață, că noi ne expunem singuri la aceste situații, la oameni care mai mult rău ne fac și la relații nesănătoase, și după, tot noi ne supărăm și ne plângem. Ar fi foarte ușor să nu mai răspunzi la mesaje, să elimini o persoană din viața ta, pentru că o mare parte din contactul uman din ziua de azi se petrece în mediul virtual.
Mulți oameni se plâng că e din ce în ce mai greu să rupi legătura cu o persoană, în lumea asta digitală. Doar sunteți prieteni și pe Facebook, îl vezi online pe Whatsapp, încă îți mai dă like-uri pe Instagram și așa mai departe.
Dar eu cred că e tocmai invers, sincer. Având în vedere că așa mult dintr-o relație (orice fel de relație) se petrece în mediul online, tu te poți rupe foarte ușor. Pur și simplu nu mai răspunzi la mesajele persoanei respective, te faci că nu le vezi, sau într-un caz extrem, îi dai block.
Nu-ți place ce postează o persoană? Nu o mai urmărești.
Avem tendința să exagerăm. Tot noi continuăm să ne expunem la un anumit om, să-i urmărim postările și să vorbim cu el, și apoi, tot noi ne plângem ce om enervant și cât ne deprimă să-i fim prieteni.
Păi, nu-i mai fi. Nu e așa greu. Accesul aproape continuu la Internet te expune la foarte multe persoane noi zilnic. E imposibil să-ți placă sau să fi de-acord cu toate. Viața-i scurtă și n-ai timp să pierzi gândindu-te ce te enervează un străin virtual.
Discussion about this post