Trăim într-o lume care se globalizează pe zi ce trece. Astăzi, e imposibil – mai ales pentru tineret – sa petreci o zi fără să-ți scape un cuvânt în engleză. În majoritatea timpului, vorbim o corcitură între română și engleză și, deși e păcat că se întâmplă așa, e un semn care ne arată cât de important a devenit să cunoști o limbă străină.
Avem mai multe oportunități de muncă și de călătorit decât oricând altcândva, și totuși, mulți le ratează pentru că n-au reușit niciodată să învețe limba țării respective. Dacă și tu ești în situația asta, nu dispera. Mai jos, avem câțiva pași ușori pentru a deprinde o limbă străină, la orice vârstă.
1. Ascultă.
Aici intervine iarăși accesul la tehnologie. Să zicem că vrei să înveți limba franceză, bine? Și ce loc mai bun decât pe Internet? Ai la dispoziție cântece în limba respectivă, podcasturi, filme de scurtmetraj, desene animate, TED Talks, emisiuni radio, cărți audio etc. Ai de unde alege, și te încurajez s-o faci.
Caută filme subtitrate în limba pe care vrei s-o înveți, sau și mai bine, un serial. Și uită-te la el în fiecare zi. Sau ascultă o emisiune în fiecare zi. Înțelegi tu.
Ideea e că, dacă te expui la limba respectivă în mod regulat, te vei obișnui și cu accentul și sunetul limbii, și vei începe să asociezi anumite cuvinte, și chiar dacă nu le cunoști înțelesul, vei putea să-l intuiești.
Ascultarea unei limbi străine e de departe cel mai bun mod de a o învăța.
2. Duolingo
E un site gratuit și ușor de folosit, structurat pe lecții scurte care te pun să asculți, să scrii după dictare, lucrul foarte util în învățarea unei limbi. Mai nou, au introdus și povestioare scurte pe care trebuie să le urmărești și să le completezi.
Pentru români, au momentan disponibil doar cursul de limbă engleză, dar dacă ai deja ceva cunoștințe în engleză, atunci poți învăța orice.
Singurul minus ar fi că lecțiile devin ușor repetitive pe alocuri, dar e un început excelent cu orice limbă străină.
3. Scrie o compunere
Da, ca la școală. Odată ce ai construit un vocabular de bază în acea limbă, e foarte important să-l folosești. Scrie câteva rânduri în fiecare zi și caută în dicționar cuvintele pe care nu le cunoști încă. Îți lărgești orizonturile și exersezi limba respectivă.
Cu cât scrii mai mult, cu atât vor deveni și compunerile tale mai detaliate.
4. Club de conversație!
Există, cel puțin în București, diferite cluburi de conversație, cum ar fi cei de la Language Exchange Bucharest, care se adună la câte o serată dedicată unei limbi străine. Dacă totuși nu găsești pe nimeni în orașul tău, caută online. Poate găsești pe cineva cu care să vorbești măcar în scris și asta te va ajuta foarte mult, pentru că-ți va da curajul să pui în aplicare ce ai învățat.
5. Vizitează țara respectivă!
Dacă ai posibilitatea, nimic nu te învață o limbă străină mai bine decât o săptămână petrecută în acea țară. După ce ai învățat ceva cuvinte de bază, du-te. Nevoia o să te învețe mai bine ca orice manual. Ai curaj, vorbește cu lumea, chiar dacă nu vorbești perfect. Exersează.
Discussion about this post